Radomski Program
Edukacji Historycznej

Radomski Program Edukacji Historycznej wystartował!

Leszek Ruszczyk Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Katarzyna Kalinowska zastępca Prezydenta Miasta Radomia zainaugurowali Radomski Program Edukacji Historycznej. Autorem programu jest dr Adam Duszyk zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Jak powiedział Dyrektor Leszek Ruszczyk: Muzeum nie tylko dba o zachowywanie i zabezpieczanie pamięci o naszym mieście, ale także uczy tej historii, teraz tworząc cały program edukacyjny.

Radom jest pierwszym w kraju miastem, które w sposób systemowy wprowadza edukację historyczną skupioną na dziejach miasta i regionu. Nauczyciele zostaną wyposażeni w podręczniki do nauki historii Radomia. Dostaną także zeszyty z testami sprawdzającymi wiedzę i umiejętności na temat przeszłości naszego miasta i regionu. Do tego przygotowaliśmy stronę internetową muzeumhistoriiradomia.pl, z której można pobierać dodatkowe scenariusze lekcji, materiały pomocnicze, filmy, prezentacje, podkasty itd.

Scenariusze są zgodne z podstawą programową. W związku z tym nauczyciele nie będą potrzebowali dodatkowych godzin lekcyjnych na realizację Programu. Każda biblioteka szkolna w Radomiu otrzyma dwa tomy RPEH, czyli scenariusze lekcji oraz tom drugi - testy sprawdzające wiedzę o naszym mieście.

Naszym marzeniem jest aby dopełnieniem Radomskiego Programu Edukacji Historycznej była wizyta każdej klasy, z każdej radomskiej szkoły w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i dokładne zwiedzenie wystawy stałej „Muzeum Historii Radomia” - powiedział dr Adam Duszyk.

Pani Katarzyna Kalinowska złożyła symbolicznie oba tomy programu na ręce przedstawiciela radomskich nauczycieli i bibliotekarzy - Pani Katarzyny Kwiatkowskiej z IV Liceum Ogólnokształcące im. dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu

Muzeum im. Jacka Malczewskiego przygotowało także wieloetapowy Konkurs Wiedzy o Historii Radomia o Puchar Dyrektora MJM „Zachować i Wychować”... Ale o tym więcej wkrótce.

01          02          03

fot. Daniel Adamczyk