„Zachować i wychować”
Konkurs Wiedzy o Historii Radomia
o laur Dyrektora Muzeum
im. Jacka Malczewskiego
Edycja 2023-2024
REGULAMIN
KONKURSU WIEDZY O HISTORII RADOMIA
I.INFORMACJE OGÓLNE
1. Konkurs Wiedzy o Historii Radomia, zwany dalej „Konkursem”, jest trójetapowym konkursem tematycznym, elementem Radomskiego Programu Edukacji Historycznej, skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 7 i 8 klas szkół podstawowych.
2. Celem konkursu jest odkrywanie i popularyzowanie historii Radomia jako „Małej Ojczyzny”, budowa własnej tożsamości, co jest kluczowym warunkiem rozwoju każdej społeczności. Edukacja historyczna jest bardzo ważna w procesie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ znajomość historii miejsca, w którym przyszliśmy na świat, w tórym żyjemy, uczymy się i pracujemy, buduje poczucie lokalnej tożsamości, buduje wspólnotę, buduje dumę z naszej „Małej Ojczyzny”. Radom jest pierwszym w kraju miastem, które w sposób systemowy wprowadza edukację historyczną skupioną na dziejach miasta i regionu, a „Konkurs” jest jej istotnym elementem.
II. KONKURS I JEGO ORGANIZATOR
- Organizator:
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, zwane dalej „Muzeum”, którego jednym z zadań jest pobudzanie zainteresowania historią oraz podnoszenie wiedzy mieszkańców o kulturze i historii naszego miasta. „Muzeum” jest instytucją kultury samorządu województwa mazowieckiego.
- Zadania organizatorów:
- powołanie Komisji Konkursowej.
- opracowanie założeń programowych.
- przygotowanie regulaminu „Konkursu”.
- zdobycie środków finansowych i materialnych na organizację „Konkursu”, w tym na nagrody dla uczniów.
III. ORGANIZACJA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI KONKURSOWEJ
- Komisja Konkursowa jest organem wykonawczym, odpowiedzialnym za wszystkie działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem „Konkursu”.
- W skład Komisji Konkursowej wchodzą osoby powołane przez
- Komisja Konkursowa kieruje wszystkimi pracami organizacyjnymi i merytorycznymi, związanymi z przeprowadzeniem „Konkursu” i za swe decyzje jest odpowiedzialna przed organizatorem.
- Przekazanie do radomskich szkół informacji o „Konkursie” oraz umieszczenie wszelkich potrzebnych wiadomości i materiałów na stronach „Muzeum”.
- Przygotowanie zadań na poszczególne etapy „Konkursu” oraz dostarczenie ich do szkół biorących w nim udział.
- Przeprowadzenie „Konkursu” zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie, w tym przygotowanie odpowiednich pomieszczeń.
- Przechowywanie dokumentacji programowej i organizacyjnej.
- Podejmowanie decyzji w kwestiach budzących wątpliwości.
- IV. UCZESTNICY KONKURSU I ICH UPRAWNIENIA
- Uczestnikami „Konkursu” mogą być uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz 7 i 8 klas szkół podstawowych.
- Nauczyciel prowadzący zgłasza szkołę do udziału w „Konkursie” wypełniając i wysyłając formularz, którego wzór znajduje się na stronach „Muzeum”: muzeumhistoriiradomia.pl, www.muzeum.edu.pl.
- Uczestnicy niepełnosprawni mają prawo do ułatwień, które nie mogą mieć wpływu na wynik zawodów, np. ułatwienia dla uczniów słabowidzących, słabosłyszących, z niesprawnością ruchu itp. Organizator dołoży wszelkich starań, aby zorganizować zawody w taki sposób i w takich miejscach, aby nie wykluczały one udziału w „Konkursie” uczestników z niepełnosprawnościami.
- Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy potwierdzające udział w „Konkursie”, a zwycięzcy finałowego etapu, w zależności od zajętego miejsca, nagrody ufundowane przez organizatorów lub sponsorów.
- Uroczyste zakończenie „Konkursu”, połączone z wręczeniem nagród, nastąpi w czerwcu 2024 roku
V. ZASADY PRZEPROWADZANIA ZAWODÓW
Zawody mają charakter indywidualny i przeprowadzane są w trybie:
a) I etapu - zawodów szkolnych (osobne arkusze dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych).
b) II etapu - zawodów międzyszkolnych (osobne arkusze dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych).
c) III etapu - zawodów finałowych (osobne pytania dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych).
- Termin przeprowadzenia zawodów szkolnych ustala Komisja Konkursowa i ogłasza w komunikacie organizacyjnym. Zawody odbywają się równocześnie we wszystkich placówkach.
- Zadania niezbędne do przeprowadzenia zawodów wszystkich etapów są opracowywane przez Komisję Konkursową. Zadania na pierwszy etap Komisja Konkursowa przekazuje komisjom, przeprowadzającym zawody szkolne. Odbywa się to w sposób uniemożliwiający ich nieuprawnione ujawnienie przed rozpoczęciem zawodów.
- I etap zawodów (9 lutego 2024) polega na rozwiązaniu w ciągu 90 minut arkusza zawierającego zadania otwarte i zamknięte.
- W pierwszym etapie odpowiedzi uczniów są oceniane przez wcześniej powołane przez Dyrekcję szkolne komisje konkursowe, według klucza przesłanego przez Komisję Konkursową. Punktacja jest podana na testach i w kluczu.
- Szkolne komisje egzaminacyjne sporządzają protokoły zawodów I etapu i podają wyniki w ciągu 7 dni od dnia przeprowadzenia zawodów. Zgodnie z datą określoną w terminarzu przesyłają (pocztą tradycyjną lub elektroniczną) do Komisji Konkursowej protokoły wraz z listami uczestników zakwalifikowanych do zawodów finałowych. Komisje przechowują prace pisemne uczestników do końca roku kalendarzowego, w którym odbywała się dana edycja „Konkursu”. Wzór protokołu szkolnej komisji egzaminacyjnej stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
- Szkolne komisje kwalifikują do zawodów finałowych maksymalnie 3 uczniów z jednej placówki, którzy uzyskali najwyższą liczbę i przekroczyli próg 60% punktów w kwalifikacjach.
- Zawody międzyszkolne organizuje oraz przeprowadza Komisja Konkursowa 5 kwietnia 2024 roku. Polegają na napisaniu w ciągu 90 minut arkusza z zadaniami zamkniętymi. 10 najlepszych uczniów ze szkół podstawowych i 10 ze szkół ponadpodstawowych przechodzi do etapu finałowego. W przypadku remisu o zwycięstwie zadecyduje dogrywka.
- Zawody finałowe (29 maja), mają formę teleturnieju „1 z 10”; nieudzielenie odpowiedzi na 3 pytania skutkuje odpadnięciem zawodnika. Stopniowo wyłania się trójka najlepszych zawodników, ze zwycięzcą na czele.
- Odpowiedzi pisemne i ustne w etapie międzyszkolnym i finałowym „Konkursu”, są oceniane przez członków Komisji Konkursowej. Punktacja jest podana na testach i w kluczu.
- W trakcie zawodów uczestnicy nie mogą korzystać z telefonów komórkowych, innych środków porozumiewania się na odległość oraz elektronicznych nośników pamięci.
- W przypadku naruszenia przez uczestnika postanowień Regulaminu, korzystania z niedozwolonych form pomocy, a także prezentowania postawy niegodnej ucznia, Komisja Konkursowa, także na wniosek szkolnej komisji egzaminacyjnej, może na każdym etapie zdyskwalifikować i wykluczyć uczestnika z udziału w „Konkursie”.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- We wszystkich sprawach nieobjętych niniejszym Regulaminem lub budzących wątpliwości, ostateczne decyzje podejmuje Komisja Konkursowa.
Załączniki:
-zgłoszenie szkoły do udziału w Konkursie Wiedzy o Historii Radomia